Astma a grzyb w mieszkaniu

Grzyby zaliczane są do kolejnych alergenów, które mają jednocześnie wpływ na przebieg astmy. Mogą one występować w powietrzu, stanowiąc równocześnie alergen wziewny. Obecność grzyba w mieszkaniu niekorzystnie wpływa na astmatyków. Alergen ten może powodować podrażnienie błon śluzowych dróg oddechowych, przyczyniając się do napadu kaszlu.

Grzyb najczęściej rozwija się w wilgotnych mieszkaniach, w których jest ograniczony dostęp do światła słonecznego. Zaobserwowano, że częstsze występowanie grzyba widoczne jest m.in. w niewietrzonych pomieszczeniach. Bardzo często grzyba można znaleźć na piwniczych ścianach, tapetach domowych czy parapetach. W przypadku astmatyków niezwykle ważne jest zapobieganie jego rozwojowi. Zaleca się regularne wietrzenie mieszkania. Odpowiednia wentylacja minimalizuje ryzyko rozwoju grzyba. Należy także przeciwdziałać nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach. Obecnie dostępne są pochłaniacze wilgoci, które gromadzą jej nadmiar.

Warto rozważyć rezygnację z tapet ściennych, a także dywanów czy zasłon. Miejsca te są częstym siedliskiem roztoczy kurzu domowego. Ponadto nie jest wskazane posiadanie kwiatów doniczkowych. W ten sposób można ograniczyć napady astmy oraz ryzyko pojawienia się grzybów.

zapalenie watroby typu b cholinki miód