Astma a papierosy

Bisacodyl

Szkodliwość papierosów została potwierdzona w licznych badaniach. Udowodniono, że w dymie papierosowym znajduje się wiele szkodliwych substancji, które mogą spowodować liczne nowotwory. U nałogowych palaczy może rozwinąć się rak płuc, jamy ustnej czy krtani.

U astmatyków palenie jest szczególnie niebezpieczne. Wykazano, że papierosy powodują napady astmy. Ponadto palenie tytoniu może zwiększać ryzyko zachorowania na tę chorobę. Szkodliwość dotyczy także zadymionych pomieszczeń. Wówczas astmatyk staje się biernym palaczem, co ma niemal identyczne skutki, co przy aktywnym paleniu. Dym papierosowy podrażnia drogi oddechowe, czego konsekwencją jest kaszel. W astmie cały czas występuje stan zapalny, który dodatkowo pogarszany jest przez palenie. U astmatyków, w wyniku działania dymu papierosowego, może dojść do rozwoju także innych chorób dróg oddechowych.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na szkodliwość dymu tytoniowego jest jego wpływ na leki. Zaobserwowano, że palenie papierosów zmniejsza skuteczność stosowanych przez astmatyków leków. Powoduje to często nasilenie różnych dolegliwości, niejednokrotnie także konieczność hospitalizacji.

Na szczególne ryzyko wystąpienia astmy, narażone są dzieci palaczy. Moją one stały kontakt z dymem tytoniowym, przez co zwiększa się możliwość zachorowania na astmę.

żółtaczka Junior Cholinex suplement diety ulotka