Astma a sport

U niektórych rozwija się astma wysiłkowa. Pojawia się zazwyczaj kilka minut po zakończeniu wysiłku fizycznego. Głównymi jej objawami jest napadowy kaszel oraz narastająca duszność. Z tego powodu wielu astmatyków unika sportu.

Tolerancja na wysiłek jest jednak kwestią indywidualną. Nie trzeba rezygnować ze sportu, żeby zapobiegać napadom astmy. Warto zatem sprawdzić, jakie sporty są wskazane w konkretnym przypadku. Niektórzy astmatycy muszą zrezygnować z dynamicznych sportów, na rzecz tych spokojniejszych. Szybki bieg może bowiem u nich spowodować powstanie dolegliwości. Dla astmatyków wskazane jest przede wszystkim pływanie. Ponadto powinni oni zwrócić uwagę na miejsce wykonywania aktywności fizycznej. Najlepiej unikać tych, w których występuje suche i zimne powietrze. Sporty ekstremalne nie są przeciwwskazane, ale jest to kwestia do uzgodnienia z lekarzem.

Przed planowanym wysiłkiem fizycznym można się także odpowiednio przygotować. W wielu przypadkach zaleca się zażycie specjalnego leku, który wykazuje szybkie działanie. W ten sposób można ograniczyć napad astmy, a nawet zapobiec jemu.

fantastycznym lekiem jest Infanrix będąc w czołówce polskich leków