Astma a sport

U niektórych rozwija się astma wysiłkowa. Pojawia się zazwyczaj kilka minut po zakończeniu wysiłku fizycznego. Głównymi jej objawami jest napadowy kaszel oraz narastająca… wiecej »

Zapobieganie astmie u dziecka

Astma może się rozwinąć w każdym wieku. Spory odsetek stanowią jednak dzieci. W wielu przypadkach astmie u dziecka można zapobiec. Wymaga to właściwej… wiecej »

Astma a papierosy

Szkodliwość papierosów została potwierdzona w licznych badaniach. Udowodniono, że w dymie papierosowym znajduje się wiele szkodliwych substancji, które mogą spowodować liczne nowotwory. U… wiecej »

Astma a grzyb w mieszkaniu

Grzyby zaliczane są do kolejnych alergenów, które mają jednocześnie wpływ na przebieg astmy. Mogą one występować w powietrzu, stanowiąc równocześnie alergen wziewny. Obecność… wiecej »

Astma a alergeny

W niemal każdym pomieszczeniu znajdują się zakamarki pełne kurzu. Zawiera on bardzo silne alergeny, które są częstym powodem alergii wziewnej. Ponadto przyczyniają się… wiecej »

Przyczyny astmy

Astma należy do chorób przewlekłych, która upośledza funkcjonowanie układu oddechowego. Za powstanie astmy odpowiada rozwijający się stan zapalny, głównie w oskrzelach. Astmie często… wiecej »