Przyczyny astmy

Astma należy do chorób przewlekłych, która upośledza funkcjonowanie układu oddechowego. Za powstanie astmy odpowiada rozwijający się stan zapalny, głównie w oskrzelach. Astmie często towarzyszy także nadreaktywność oskrzeli. Oznacza to, że oskrzela nie reagują prawidłowo na bodziec, który powinien być obojętny. W praktyce polega to na tym, że oskrzela nadmiernie się kurczą, utrudniając tym samym przepływ powietrza. U astmatyków często obserwuje się duszności oraz problemy z oddychaniem.

Cechą charakterystyczną jest także obturacja oskrzeli. Polega to na ich zwężeniu, przez co powietrze ma utrudniony przepływ. Przyczyną zwężenia jest zalegający śluz w drogach oddechowych, a także zwężenie mięśni oskrzeli. Często obserwuje się również obrzęk ścian. Z powodu ograniczenia przepływu powietrza, oskrzela wykonują większy wysiłek, żeby zapewnić odpowiednią gospodarkę tlenową. Objawia się to charakterystycznym świstem.

Do innych dolegliwości związanych z astmą zalicza się napadowy kaszel oraz odczucie ścisku w klatce piersiowej. Stwierdzono, że objawy te pojawiają się przede wszystkim podczas kontaktu z alergenem bądź w wyniku wysiłku fizycznego. Duży wpływ mają także emocje. Astma może się nasilić w sytuacji zdenerwowania oraz stresu. Zaobserwowano, że najczęściej napady pojawiają się rano lub w nocy. U niektórych astmatyków występuje tylko jeden objaw, np. kaszel.

bardzo groźna jest inwazyjna choroba meningokokowa w każdym stadium CELSENTRI